Get the SU Studentlink AppDownload

UPSU SSTAR Awards 2016: The Results

The UPSU SSTAR (student staff teaching and representation) Awards took place last night (Thursday 14th April) presented by Vice President of Education, Steph Wearne. The idea and aim behind the SSTAR Awards is to celebrate and reward some of the excellent University staff members and dedicated Student Reps we have here at Plymouth University.

This year you, as students, submitted a total of 941 nominations. Read the results below to find out who won each award.

Photography by Agnes Morgan

Student Awards

Student Voice Gold Awards

  • Mark O’Carroll

  • Jessica Ball

  • Alan Willetts

  • Sophie Godwin

  • Maja Smith
     

Outstanding School Rep

  • Omar Zibdeh
     

Stand Out Forum Chair

  • Emmanuel Alabi
     

Best Student Led Campaign

  • Kathryn Driscoll (#Righttopray)
     

Best Collaborative Student Work

  • Overall Winner - The Shine Project

  • Highly Commended – The Bridges Project


Course Rep Of The Year

Faculty Winners:

  • Arts & Humanities – Hannah Colson

  • Business – Robert Carnon

  • Health And Human Sciences – Kelly Brown

  • Medicine And Dentistry – Aaron Jackson

  • Partner Institutions – Samantha Fox

  • Science And Engineering – Oliver Neville-Payne

Overall Winner – Oliver Neville-Payne

 


Staff Awards

Excellence In Championing Career Development

  • Stuart Collier (Partner Institutions)
     

Inspirational Teaching

Faculty Winners:

  • Arts & Humanities – Emma Macleod-Johnstone

  • Business – Mohammed Haddoud

  • Health And Human Sciences – Sarah Tobin

  • Medicine And Dentistry – Cherith Wood

  • Partner Institutions – Edgar Minas

  • Science And Engineering – Thomas Wennekers

Overall Winner – Sarah Tobin
 

Best Placement Support

  • Christopher Lowe    


Most Dedicated Dissertation/Project Supervisor

Faculty Winners:

  • Arts & Humanities – Leonie Isherwood

  • Business – Natalie Semley

  • Health And Human Sciences – Fayme Yeates

  • Medicine And Dentistry – Simon Fox

  • Partner Institutions – Stuart Collier

  • Science And Engineering – Stephen Burchett

Overall Winner – Leonie Isherwood
 

Most Innovative Use Of Teaching Methods

Faculty Winners:

  • Arts & Humanities – Emma Macleod-Johnstone

  • Business – Jonathan Clark

  • Health And Human Sciences – Fayme Yeates

  • Medicine And Dentistry – Carole Stoddard

  • Partner Institutions – Laura West-Burnham

  • Science And Engineering – Timothy Reis

Overall Winner – Carole Stoddard

 

Most Effective Feedback

Faculty Winners:

  • Arts & Humanities – Jo Lock Smith   

  • Business – Rong Huang

  • Health And Human Sciences – Pam Nelmes

  • Medicine And Dentistry – Simon Fox

  • Partner Institutions –Alison Marsden

  • Science And Engineering – Victor Kuri

Overall Winner – Rong Huang


Outstanding Personal Tutor

Faculty Winners:

  • Arts & Humanities – Emma Macleod-Johnstone

  • Business – Gordon Smith

  • Health And Human Sciences – Rebecca Twinley

  • Medicine And Dentistry – Andrew Foey

  • Partner Institutions – Kate Roberts

  • Science And Engineering – Liz Stuart

Overall Winner - Rebecca Twinley


One In A Million Support Staff

  • Overall Winner - Claire Oldfield

  • Highly Commended – Beverley Bowden


Thank you to each of you who submitted your nominations and congratulations to all of the faculty and overall winners.

Find out more about each award and the number of nominations for each category here.